Fekete Kömény- Nigella Sativa

masszazsegeszseg.hu - 2016. 01. 10.

FEKETE KÖMÉNY - Nigella sativa

 
ASZTMÁSOK ÉS ALLERGIÁSOK MEKKÁJA - "Mindenre jó, csak a halálra nem." 
 

Erről a növényről már a régmúlt időkben is azt tartották: a halálon kívül mindent gyógyít

  • 2015.12.19.
  

A leukémia, az agy-, a mell-, prosztata-, vastagbél-, hasnyálmirigy- és méhnyakrák kezelésében is kitűnő eredményeket értek el vele.

 

A Nyugat-Ázsiában őshonos feketeköménymag gyógyhatását már évszázadok óta használják, sőt még a híres ókori egyiptomi fáraó, Tutanhamon sírjában is találtak ebből a csodaszerből, de Kleopátra is ezt használta, hogy egészséges és szép maradjon.

 

Hatékonysága napjainkban is egyre szélesebb körben elterjedt, a szilárd alapokon álló bizonyítékoknak és tudományos kutatásoknak köszönhetően.

Magja több mint száz egészségvédő anyagot tartalmaz, de a legfontosabb aktív hatóanyag az anigelia cristalina (crystalline Nigellone). Emellett még van benne béta szitoszterol, timochinon, palmitinsav, palmitoleinsav, sztearinsav, mirisztinsav, linolsav, protein, B1-, B2-, B3-itamin, folsav, kalcium, réz, vas, foszfor és cink.

Tanulmányok szerint antioxidáns tartalma miatt a feketeköménymag-olaj remek gyulladáscsökkentő és egyben rákmegelőző csodaszer. Nem csak elpusztítja a daganatos sejteket, de az egészséges sejteket is arra ösztönzi, hogy ne hagyják elszaporodni a betegséget okozó társaikat. A leukémia, az agy-, a mell-, prosztata-, vastagbél-, hasnyálmirigy- és méhnyakrák kezelésében is kitűnő eredményeket értek el vele.

De nem csak a daganatos megbetegedések kezelésében segít. Akik a következő betegségektől szenvednek, azok is bátran alkalmazzák az olaját. Ilyen a hajhullás, az allergia, az arcüreggyulladás, az ideggyengeség, az ingerültség, a hörghurut, az influenza, a cukorbetegség, a szívbetegség, a hasmenés, a fejfájás és a migrén, a magas vérnyomás, az álmatlanság, a bélférgesség, a letargia, a candida, a vesebántalmak, az ízületi gyulladás és két komoly bőrbetegség.

Hogyan fogyaszd?

Terápiaként keverj össze 3 teáskanál olajat fél teáskanál mézzel, vagy kevés frissen facsart gyümölcslével. Ezt a mennyiséget fogyaszd el naponta.
A pattanások, mitesszerek eltüntetéséhez egyszerűen csak kend be a bőrödet az olajjal.
 

A feketekömény és az ekcémák

Az ekcéma egy fajta bőrgyulladás, melyet erős viszketés és bőrpír kísér, a megjelenő foltok pedig felülfertőződhetnek és a folyamatos vakarás miatt megvastagodhatnak. Általában az ízületek területét érinti, a kezelés alapja pedig a hidratáló, szteroid tartalmú kenőcsök, súlyosabb esetekben pedig immunszupresszív kezelésre is szükség lehet. A köménymag olajnak kiváló bőrlágyító hatásai vannak, mivel egy nem zsíros alapú réteget képez (nem zsírmolekulákból áll) a bőr felületén, miközben a bőr számára szükséges tápanyagokat is szolgáltat.
 

 

A legkorábbi feljegyzés róla az ókori Egyiptomból származik. Fekete köménymag olajat Tutanhamon sírjában is találtak mintegy 3300 évvel ezelőtt. Az arab kultúrában fekete köményként is ismert mag „az áldás magja.” Az is érdekes, hogy az iszlám Mohamed próféta azt mondta rá, hogy ez a mag „gyógyír minden betegségre, kivéve a halálra.”

Egy klinikai vizsgálat után, melynek során összehasonlítottak egy, az ekcémák kezelésében használatos szteroidkenőcsöt (Bethamethasone) és a napi kétszer alkalmazott Nigella sativa, azaz feketeköménymag olajat, azt találták, hogy mindkettő ugyanolyan hatásos a tünetek enyhítésében.

 

 

A köménymag olaj mellett szól azonban a mellékhatások hiánya.

A feketekömény és a pikkelysömör

A pikkelysömör (psoriasis) olyan bőrbetegség, amely test szerte kiterjedt, rózsaszínes plakkokban jelentkező bőrhámlással jár, ehhez néha viszketés és fájdalom is társul. A jelenséget egy fokozott immunreakció okozza, az epidermisz bőrsejtjeinek túlzott osztódása révén. A feketekömény-olaj elismert hatásai közé tartozik az immunsejtek számának szabályozása is, ebből kifolyólag pedig a szervezet abnormális sejtosztódással szembeni kontrolljának támogatása. A feketekömény-olajat általában külsőleg alkalmazták a pikkelysömör okozta bőrhámlás kezelésében, a fájdalom és a foltok mérséklésére. Azonban egy nem rég végzett tanulmány vizsgálatai kimutatták, hogy a Nigella sativa kivonatának ezek mellett szöveti, sőt sejti szinten is psoriasis ellenes hatása van.

 

Népies nevei: katicavirág, parasztbors, kumin, csernuska.

A  feketekömény (Nigella sativa) a Földközi-tenger mellékén honos, a boglárkafélék családjának egyik meleg kedvelő nemzetségébe (Nigella) tartozik. Eredeti őshazája valahol Nyugat-Ázsiában van. A feketekömény 30-50 cm magasra növő egyéves növény. Elvékonyodó főgyökere kevés oldalgyökérre ágazik el. Szórt állú levelei 2-3-szorosan szeldeltek. A virágok magányosan, általában a szár vagy az oldalágak csúcsán helyezkednek el. A virág takaró levelek kékes árnyalatúak, tompák, hirtelen ívesen behajló körömben végződnek. Ezeket követi 5 nektárium levél, melyek ennek a családnak a legbonyolultabb szerkezetű mézfejtői. A mézfejtő szirmok kettős csúcsúak, pillás szélűek. A termelőlevelek többé-kevésbé, azaz kb. a közepükig szorosan összenőttek egymással, így több rekeszű magház jön létre, ami nagyon hasonlít a magasabb fejlettségű zárvatermők termésére. A társas tüszőtermésekben apró 2-2,5 mm hosszú, fekete, éles szögletű magok találhatók, melyek alakja tojásdad, helyenként kissé lapított, felületük sűrű barázdával díszített.

HATÓANYAGAI -  Egyszeresen és többszörösen telítetlen zsírsavak (31,8 % magjában), keserűanyagok: saponin melanthin, nigellin, illékonyanyag: nigellon sernohiprepidon (magjában 0,5-1,5 %), kétféle alkoloid, damascenin, arginin, nagyon magas E-vitamin tartalom, thymokinon, karotin, prostaglandin (a telítetlen zsírsavakból képződik a szervezetben).
 

a kömény apró magja

A feketekömény gyógyászati célra felhasználható részei:

 - A növény érett magja (Nigella semen)

ALKALMAZÁSA

- Hidegen sajtolt magolaj
- Tea
- Tinktúra
- Inhalálás
- Külsőleg ecsetelés
- Élelmiszerként

A hidegen sajtolt magolajat mind külsőleg, mind belsőleg alkalmazhatjuk. Belsőleg 1-2 mokkáskanálnyi (2-4 ml) a napi adag, szájon keresztül alkalmazhatjuk. Külsőleg az olajat fülpiszkáló pálcikára csepegtetjük és az adott bőrfelületre felkenjük.

A tea elkészítésének módja: 2-3 púpozott kávéskanálnyi magot megőrlünk, fél liter vízzel leforrázzuk, letakarjuk, 5-10 percig állni hagyjuk, szűrjük és kortyonként fogyasztjuk. Napi 2-3 csésze az alkalmazható dózis.

A feketekömény magjából készült alkoholos-vizes kivonatot (tinktúra) orálisan (szájon keresztül) alkalmazzuk, érdemes 1 dl vízbe csepegtetni. Napi adagja: 2 x 20 csepp gyermekeknek, 3 x4 x20 csepp felnőtteknek.

Inhalálás: Egy maréknyi őrölt magot 1 l forró vízzel  felöntünk, letakarjuk és állni hagyjuk 5-10 percet. Utána fejünkre törölközőt rakunk, eltávolítjuk a fedőt és napjában többször 10-10 percet inhalálunk.

Külsőleg ecsetelésként különböző bőrbetegségekre alkalmazhatjuk vékonyan felhordva lehetőleg steril anyaggal (géz, fülpiszkáló pálcika, kozmetikai korong stb.)

Élelmiszerként magját adhatjuk különböző ételekhez, mint például sütemények, káposztás ételek, egyes levesek, aromás anyagai miatt süteményekhez.

ÉLETTANI ÉS GYÓGYHATÁSAI

Légúti rendszer betegségei:

A feketekömény enyhíti az asztmás rohamok számát és lefolyását. Hosszan tartó kúrával (fél egy év) akár a minimálisra lehet csökkenteni e kellemetlen betegség tüneteit. Azoknak is érdemes kipróbálni, akiknek csak reggeli asztmás köhögésük van, mivel ezt a feketekömény használatával szinte meg lehet szüntetni.
A feketekömény nagymértékben csökkenti az allergiás reakciókat, különösen szénanátha, pollen, por, állatszőr allergia esetén. A növény magjának olaja szájon keresztül alkalmazva minimalizálja a dohányzás okozta reggeli köhögéseket. Gyulladáscsökkentő hatása miatt alkalmazhatjuk megfázás és tüdőgyulladás esetén is kiegészítő kezelésként. A feketekömény magjának erős vírus és baktériumölő hatása van. Ez a növény lehet az asztmások és allergiások Mekkája. Érdemes kipróbálni.

Emésztőrendszer betegségei:

A feketekömény orálisan alkalmazva étvágygerjesztő hatású, valamint serkenti az emésztési folyamatokat, valamint a kiválasztó szervek működését. Kiváló puffadás gátló és egyben szélhajtó hatású is. A belekben feloldja a letapadt nyálkákat és kiüríti azokat a szervezetből. Gyomor- és bélhurut esetén is alkalmazható, viszonylag rövid idő alatt enyhülést tapasztalhatunk. Mivel a feketeköménynek vírus és baktériumölő hatása van, így sikerrel lehet alkalmazni az elgombásodott bélrendszer megtisztítására (még a Candida albicans esetén is).

Bőrbetegségek:

Bőrbetegségek kezelésére a feketekömény magjának olaját mind belsőleg, mind külsőleg egyszerre érdemes alkalmazni. Külsőleg pikkelysömör, atópiás ekcéma, neurodermatitis, pattanások és aknék kezelésére alkalmazzuk vékonyan felkenve az adott bőrfelületre.

Egyéb betegségek:

- A feketekömény magjából nyert olaj a szájban a nyállal jól elkeverve megszünteti a fogínygyulladást - ebben az esetben 3-5 perc után -  az olajat köpjük ki. Az olaj rendszeres használata gátolja a fogszuvasodáskialakulását.
- A növény erős gyulladás csökkentő hatása miatt sikerrel alkalmazható ideggyulladások (külsőleg) esetén is. Idegnyugtató hatása klinikailag igazolt. A magolaj elősegíti az idegsejtek normál működését.
Mint minden hidegen sajtolt magolaj, csökkenti a vér koleszterinszintjét, gátolja a bélrendszerben a felesleges koleszterin vérbeáramlását, illetve azáltal, hogy csökkenti a vér lipidszintjeit, csökken a vérnyomás is.
- Mindennemű nőgyógyászati gyulladások kezelésére is bevált gyógynövény a feketekömény. Belsőleg és külsőleg a méh környékére bemasszírozva az olaj hatékonyan képes felvenni a harcot a gyulladásokkal.
- Szoptatás után a mellekbe bedörzsölve regenerálja a petyhüdt bőrt, azt újra feszessé teszi, ugyanakkor használhatjuk az un. terhességi csíkokra (minél hamarabb a szülés után).
- Külsőleg alkalmazva – erős gyulladáscsökkentő hatása miatt – a reumásoknak is enyhülést hoz a feketekömény magjának olaja. Naponta akár többször is masszírozzuk be az adott ízületek környékét.
- Ázsiai kutatások bebizonyították, hogy növeli a spermatermelést, azok életképességét, valamint javítja a potenciát. (Indiában előszeretettel – és sikeresen – alkalmazzák bizonyos fajta impotenciák kezelésére).
- A tudományos világ figyelmét is felkeltette a növény rákra, mint betegségre gyakorolt hatása. Igazoltnak látszik hatékonysága hasnyálmirigy gyulladás és az abból kialakuló hasnyálmirigy daganatok kezelésére. Állatkísérletek esetében a tumorok 65-67 %-ban jelentősen zsugorodtak. Az Egyesült Államokban a kutatások azt mutatják, hogy kiegészítő kezelésként a fekete köménymag kivonata hatékonyan veszi fel a harcot vastag- és végbélrák esetén.
- A gyógynövény olajának használata az orrba ecsetelve megszünteti az orrdugulást és az ebből fakadó horkolást.

A fekete kömény gyógynövény-szinergistái (más gyógynövényekkel való hatékony alkalmazása):

- Medvehagyma (Albium ursinum)
- Fokhagyma (Allii sativum bulbi)
- Kálmosgyökér (Calami rhizoma)
- Feketeretek (Raphanus sativus niger)
 

virágzó fekete kömény

Rólunk

Faragó Attila vagyok, a Health Book Kft. és a Masszázs Egészség Centrum  ügyvezetője.  29 éve hivatásom a masszázs, mint szakma.

Masszázs Egészség Centrum

 

Masszázs Egészségcentrum

 
5600 Békéscsaba,
Csaba Center III. emelet
 
Telefon: +36 30 9 633 355

Nyitva tartás

Várjuk megkeresését

  • Hétfőtől - csütörtökig: 8:00- tól    előjegyzés alapján